Blog

Vítejte na mém blogu, kde s Vámi budu sdílet střípky ze svého života v oblasti znakování s dětmi, sportu a tak. Uvidíme, kam mě a moji rodinu život dál zanese. Možná se dočkáte i recenzí na zajímavá místa, knihy či filmy. Kdo ví.

"Ať každej den stojí za to!"

Kdy začít znakovat?

Tato otázka je (jako všechno u dětí) individuální. Záleží spíš na vás (rodičích), kdy chcete začít. Úspěch zajistí důslednost a vytrvalost. Znakovat můžete už od narození, ale musíte počítat s tím, že si pár měsíců na první znak miminka prostě počkáte. Je to stejné jako třeba s chůzí, nic se nedá urychlit. Dítě samo začne, až bude připravené a naladěné.

Brzké znakování na miminko má tu výhodu, že si můžete vše v klidu nastudovat a zvyknout si znaky běžně používat se slovy. Když si to zautomatizujete, nebudete si připadat při znakování „hloupě“ i v cizím prostředí. Již zmíněná nevýhoda je, že musíte být trpěliví. Ale to, že dítě znak ještě neumí použít, neznamená, že mu nerozumí! Což je první krok k úspěchu. Já na Kubíka začala znakovat v 5. měsíci, první znaky ukázal v 8. měsíci (jídlo, světlo), ale pořádně se sám rozznakoval až po 1. narozeninách.

V průměru rodiče s dětmi nejvíce začínají znakovat mezi 8. a 12. měsícem. Zde je velká pravděpodobnost, že dítě na znaky bude reagovat rychleji. Záleží ale na jeho prioritách. Nepočítejte s tím, že bude znakovat úplně všechno, co mu ukážete. S Aničkou jsem začala chodit na kurz Znakování se zpěvem a hrou v 11 měsících a první znaky začala používat cca po 3 týdnech, převážně své zájmy (světlo, pes, voda…), potřeby výjimečně (jídlo, pití…).

Není pozdě začít znakovat ani od roka výš. Už sice může umět pár slov, ale jistě s nimi nedokáže vyjádřit všechny svoje pocity a myšlenky. A brzy přijde na to, že znaky mu pomohou tuto mezeru zaplnit. Možná pak ale budete litovat, že jste nezačali už dříve. Třeba jste neobjevili pouhým ukazováním prstíkem jeho pravé zájmy a ochudili se o sledování toho, jak se ve znakování vyvíjí. Kubík nejdřív ukazoval svítící světlo, později začal ukazovat světlo i přes den na lustr/lampy, a nakonec ukazuje znak pro světlo i na vypínač. Přijde mi naprosto úžasné, jak jsou děti chytré a dokážou si věci takto spojit. Věděla bych to bez znakování? Těžko říct.

Další články na téma znakování si můžete přečíst na mém blogu: Proč s dětmi znakovat?, Přechod od znaků ke slovům, Jaro a znakování. O prázdninách a od září připravuji další kurzy a semináře, více informací brzy na webu a dalších sociálních sítích. Pokud nechcete nic prošvihnout, vyplňte formulář Chci zůstat v kontaktu já vás budu o všem včas informovat.

Publikováno 17. 5. 2022

Jaro a znakování

Venku už to konečně vypadá, že k nám přišlo jaro, jak se patří.

Jaro s sebou nese i spoustu příležitostí pro dětské znakování. Co si budeme povídat, děti většinou první znakují své zájmy, než své potřeby. To ovšem neznamená, že tomu, co neukazují, nerozumí.

Začátek jara nám přinesl masopust/karneval, kde je mnoho zajímavých masek bytostí a zvířat. Mohou je zaujmout celé masky (medvěd, bába s nůší, kůň, princezna, prasátko, vodník…) nebo jen detaily (klobouk, šaty, košík, hudební nástroj…).

Pak přišly Velikonoce a s nimi tradice. Samozřejmě barvení vajíček, pletení pomlázky, pečení beránka/zajíce/mazance a já nevím, co ještě. Domácí velikonoční výzdoba byla u nás přímo fascinující. Kubík znakoval zajíce jako o závod. Mezi další oblíbené znaky patří vajíčko, kuře, slepice, beránek…zvířátka se dětem prostě líbí.

Filipojakubská noc. Všude spousta čarodějnic (s koštětem, kočkou, pavoukem). Pro děti čarovný oheň, na kterém se pečou různé dobroty (buřty, chleba, jablko…) vhodné pro dospělé i pro děti.

1. máj, který lze pojmout jako svátek zamilovaných nebo svátek práce. Na oba se dají vymyslet vhodné znaky.

A tuto druhou květnovou neděli (8. 5. 2022) samozřejmě Den matek. Maminky většinou dostanou kytičku, nějakou dobrotu nebo dáreček. I malinké děti se mohou zapojit do výroby pěkného přáníčka. Je to baví a maminky potěší.

S jarem se také často pojí velký úklid. Malé děti většinou rády "pomáhají" zametat, luxovat, vytírat, mýt nádobí, okna, třídit příbory, oblečení, prát atd. Stačí jim dát prostor a počítat s tím, že vám to bude trvat trochu déle než obvykle.

Obecně k jaru zkrátka patří květiny, kvetoucí stromy, od časného rána zpívající ptáčci, motýli, včelky, brouci a na sluníčku se vyvalující kočky.

Vše pro děti jak dělané na poznávání velkého světa!

Znakujícího Kubíka (ptáček, květina) můžete vidět na FB stránce Aktivity s Lucií.

Publikováno 2. 5. 2022

Něco jako recenze: film Ztracené město (2022)

Momentálně (podle mě) v kinech dávají fakt samé pecky. A počasí venku je, a ještě bude, na kino. Takže, maminky, jestli máte možnost hlídání, určitě ji využijte a udělejte si radost. Pokud jste s dětmi 24/7, tak nemůžete být celou dobu pozitivní rodič, potřebujete také aspoň chvilku jen pro sebe/prožitou s dospělými/vypnout/odreagovat se, abyste byla zase ta skvělá mamka.

Když jsem viděla trailer na Ztracené město, měla jsem jasno, že to potřebuji vidět. Ideální film (nejen) pro ženy. No, řekněte samy, to mužské obsazení: Channing Tatum, Brad Pitt…ACH (ups, promiň Danieli). Samozřejmě i Sandra Bullock, Daniel Radcliffe a další. Tvůrci zkrátka věděli, kam sáhnout. Ještě jedna zajímavost, původně měl být místo Channinga obsazen Ryan Reynolds, který si se Sandrou zahrál už ve filmu z roku 2009 Návrh (kde hrál i Oscar Nuñez), kvůli jeho pracovní vytíženosti se ovšem velké setkání po čase nekonalo.

Asi nemá smysl rozebírat děj. Po zhlédnutí traileru víte, do čeho jdete. Je to dobrodružná romantická komedie. Film je plný komických scén, akce, krásné přírodní scenérie, dočkáte se i velkého šoku, v druhé polovině vám možná ukápne slzička a nechybí romantická klišé. Hned neodcházejte, je tam ještě jedna scéna, i když dost zvláštní, řekla bych.

Za mě film naprosto splnil očekávání: pobavila jsem se, pokochala, zasnila a dobila energii.

Jestli vás zajímají procenta, tak na ČSFD má Ztracené město 67 %. Ale upřímně, která komedie má víc? Třeba další můj oblíbený film Zatím spolu, zatím živi (2010, Tom Cruise, Cameron Diaz) má ještě míň.

Jinak ceny vstupenek jsou momentálně celkem vysoké (jako všechno). Doporučuji koupit předem online, tak ušetříte aspoň dvacku. Také jsem koukala, že v Cinema City mají levnější pondělky. Já však radši chodím do Cinestar, jsou tam pohodlnější sedačky a popcorn mi tam také přijde lepší. Když už, tak už, že?

Každopádně přeji příjemnou zábavu!

Publikováno 24. 4. 2022

Chi-toning a 5 Tibeťanů

Už nějakou SUDOU STŘEDU vedu lekce Chi-toningu v KRC Barrandov, a tak jsem si říkala, že vám toto cvičení trochu více představím a především tu tajemnou část 5 Tibeťanů.

Co je to Chi-toning?

Je to program, který využívá prvky z jógy, pilates, pěti Tibeťanů a strečinku. Zvyšuje vytrvalost, sílu, pohyblivost, ohebnost, koncentraci. Zlepšuje držení těla, dýchání, psychickou a fyzickou rovnováhu a vitalitu. Vyrovnává a doplňuje tělesnou energii. Odstraňuje stres. Chi-toning je tedy cvičení typu „body and mind“.

Cvičení jako takové je velice zdravé a flexibilní, takže při správném provedení cviků se hodí pro všechny bez omezení věku, pohlaví i trénovanosti.

Hodina u mě má pevný řád:

· Připomenutí správného držení těla a dýchání

· Zahřátí

· Pozdrav slunci

· Jeden z Tibeťanů

· Sestavy vycházející z jógy, které v sobě mají i cviky posilovací (pilates) a protahovací (strečink)

· Závěrečná relaxace (i s dětmi to v rámci možností jde)

Přiznávám se, že u cvičení za přítomnosti dětí vynechávám úplně úvodní aktivitu, kterou jsem zařazovala v Lipencích, kde děti na cvičení nebyly, a to: úvodní naladění (příjemná hudba, zavřené oči a naladění se jen na sebe). Všem maminkám se tedy omlouvám za „ošizení“, ale s dětmi tato činnost smysl bohužel nemá. Můžete vyzkoušet večer doma po uspání dětí. Je to opravdu příjemné si vyčistit hlavu, možná se vám bude i lépe spát.

O józe, pilates i strečinku jste určitě slyšeli a minimálně přibližně víte co a jak. Ale 5 Tibeťanů? Já sama jsem se o nich dozvěděla až, když jsem si dělala certifikaci na chi-toning, protože mě tento program budoucnosti z minulosti opravdu zaujal.

Co je to 5 Tibeťanů?

Je to sestava pěti cviků, kterou je vhodné cvičit každý den. Jsou to cviky jednoduché a díky nim se můžete cítit pružnější, vitálnější i mladší. Cvičení také souvisí se stimulací čaker, doporučuji knihu: Základní kniha o čakrách - Shalila Sharamon, Bodo J. Baginski

Tato sestava není vhodná pro někoho, kdo nemá zdravou páteř a klouby a pozor by si měli dát i lidé s vysokým krevním tlakem!

Popis jednotlivých cviků (viz také fotky níže, video ukázka na FB Aktivity s Lucií):

1. Přímý stoj, rozpažit ruce vodorovně k zemi, dlaně dolů.

S výdechem se pomalu začněte otáčet po směru hodinových ručiček. Dýchejte plynule celou dobu.

! Pokud u vás tento cvik vzbuzuje pocit nevolnosti/závrať/nepříjemné pocity zkuste se otáčet bez upažení, nebo cvik úplně vynechte.

2. Leh na zádech, paže podél těla, dlaně dolů, nohy volně položené.

S výdechem zvedněte současně hlavu i nohy vzhůru. Bradu opřít do klíční kosti, výška nohou podle vašich

možností, můžete zvedat i pokrčené (záleží na vaší kondici svalů nohou a břicha), s nádechem položte hlavu i nohy

na zem.

! Pokud jste těhotné/po porodu/císařském řezu zvedněte nejprve s výdechem 1 nohu, s nádechem ji položte na zem, s výdechem zvedněte druhou nohu, s nádechem položte na zem a takto stále střídejte.

3. Klek, tělo vzpřímené, prsty nohou zapřené o zem, dlaně se opírají o stehenní svaly pod hýžděmi.

S výdechem bradu opřít o klíční kost, s nádechem hlavu a tělo mírně zaklonit za pomoci opírání dlaní o stehna.

Můžete si podložit kolena zdvojením podložky. Pokud máte problém se stabilitou, dejte kolena mírně od sebe.

! Důležité je pomalé a hluboké dýchání.

4. Dlouhý sed, chodidla od sebe na šířku pánve, paže volně podél těla, dlaně se opírají o zem, prsty směřují ke

kolenům.

S výdechem bradu ke klíční kosti, s nádechem hlavu pomalu zaklánět a současně zvednout hýždě vzhůru do mostu (lavice).

! Hýždě zvedejte jen tak vysoko, jak vám to jde.

5. Leh na břiše, chodidla se opírají prsty o zem, opřené dlaně vedle prsou.

S nádechem pozice KOBRA-tlakem rukou zvednout hruď, hlava v mírném záklonu. S výdechem pozice STŘECHA-

sklopit bradu ke klíční kosti a zvednout hýždě vzhůru, hrudník a paty tlačit k zemi.

! Cvik je náročný na krční a bederní páteř. Paže v kobře můžete mít úplně narovnané nebo pokrčené, podle příjemnosti. Ramena tlačte dolů, ať máte „dlouhý“ krk.

Pro začátečníka je vhodné každý cvik opakovat 2-3x a podle potřeby každý den/týden navyšovat počty. Pokud máte se cvičením zkušenosti, doporučuji začít na 7 opakovaní každého cviku a postupně přidávat. Maximální počet opakování jednotlivých cviků je 21.

Mezi jednotlivými cviky doporučuji vždy vstát, dát ruce v bok a 2x se zhluboka nadechnout nosem a vydechnout pusou (klidně u toho mějte zavřené oči). A na závěr si dopřejte relaxaci/meditaci v sedě nebo leže, jak vám je příjemné.

Cviky si samozřejmě můžete upravit podle svých potřeb a relaxaci/meditaci vynechat. Důležité je správné provedení: myslet minimálně na zpevněný střed těla.

Pokud vám 5 Tibeťanů nevyhovuje, můžete si ráno zacvičit pár pozdravů slunci či se večer před spaním protáhnout. Každá aktivita je dobrá aktivita. Myslete také někdy na sebe a ne jen na ostatní, zasloužíte si to!

Publikováno 19. 4. 2022

Cvičení s Lucií (Kdo, co, proč, kdy, kde, jak?)

Jako dítě jsem vyrůstala v Prokopském údolí, takže není divu, že jsem většinu dne trávila venku s partou dětí v přírodě. Již od dětství mi tedy sport a turistika není cizí (běh, kolo, gymnastika, scénický tanec, aikido, lezení…). Od 10 let jsem se na amatérské úrovni věnovala biatlonu (zimní i letní) a později jsem se stala trenérkou sportovní přípravky (2013-2019) v SK Rover Praha, dnes PBK (Pražský biatlonový klub).

V roce 2010 jsem nastoupila na vysokou školu KTVS PF UJEP (studium ČJ a TV pro SŠ). V tu dobu jsem také začala velice aktivně navštěvovat různá skupinová cvičení (především Fitness by Věra, kde jsem poznala INSANITY, dodnes moje srdeční záležitost) a úplně mě to pohltilo. Věděla jsem, že cvičení je něco, co mě opravdu baví, rozhodně to má smysl a chci/potřebuji to.

Na VŠ jsme se hodně věnovali různým sportům, kondičnímu cvičení, rozvoji pohybových schopností i třeba sportovní a rytmické gymnastice. Chybělo mi tam však nějaké hlubší poznání „pomalejších“ cvičení. Proto jsem se rozhodla rozšířit své znalosti i jinde a v roce 2013 jsem získala Diplom Chi-toning basic (FACE CZECH academy).

V letech 2017 a 2018 jsem vedla Kruhový trénink a Chi-toning v tělocvičně Základní školy Praha-Lipence (Cvičení s Lucií – Lipence), kde jsem i učila žáky ČJ a TV.

Od roku 2019 následovala pauza v podobě mateřské dovolené. Na rodičovské dovolené jsem stále (2 děti). V KRC BARRANDOV se ovšem uvolnilo místo ve středu dopoledne na cvičení, tak jsem si řekla, že je to ZNAMENÍ, abych se vrátila k tomu, co mě baví a naplňuje. A TAK JSEM TADY PRO VÁS (převážně pro maminky, ale určitě může dorazit kdokoliv. Vhodné i pro těhotné a po šestinedělí s úpravou některých cviků.) KAŽDOU STŘEDU od 10 do 11, kdy pořádám cvičení pro dospělé (začátečníky i pokročilé) ZA PŘÍTOMNOSTI DĚTÍ.

LICHÝ týden: KONDIČNÍ CVIČENÍ

Cvičení je zaměřeno na všechny svalové skupiny a cílem je udržení či zlepšení fyzické kondice. Cvičení s váhou vlastního těla i s využitím sportovního náčiní. Přispívá též k udržení nebo snížení hmotnosti a rozvoji pohybových schopností a je také účinnou prevencí před kardiovaskulárními a civilizačními chorobami. Hodina je rozdělena do tří částí: zahřátí, hlavní část a protažení. Vše za doprovodu hudby.

SUDÝ týden: CHI-TONING

Jedná se o skupinové cvičení využívající prvky z jógy, pilates, pěti Tibeťanů a strečinku. Je to cvičení na protažení, posílení i uvolnění celého těla a odbourání stresu. Hodina je zakončena příjemnou relaxací (Ano, i s dětmi je to možné!). Cvičí se naboso na podložkách za doprovodu hudby.

Proč je cvičení JEN za STOVKU? Protože jsem taky máma na rodičovské „dovolené“ a vím, že to není procházka růžovým sadem ze všech možných pohledů. A říkám, že si to cvičení ve velkém prostoru s možností, že po nás děti nebudou pořád lézt, ale třeba se i zabaví spolu, prostě zasloužíme!

„Změňte sny v činy, činy ve výsledky a dříve či později budete žít svůj sen.“

Kdysi jsem našla tento citát, který mě hned zaujal, až nyní ale poznávám, že to tak skutečně je. Těším se na cvičenou!

Publikováno 11. 4. 2022

Proč s dětmi znakovat?

Hodně rodičů si jistě říká, proč mám s dítětem znakovat? Se mnou taky nikdo neznakoval a teď mluvím.

Já jsem věděla hned, že chci naučit děti znakovat. Proč? Jako batole jsem měla vlastní řeč a všichni se pořád ptali: „Co chceš? Jablko? Banán?…” a já jsem se akorát vztekala, že mi nerozumí. Naštěstí jsem vyrůstala s o rok a půl starším bratrancem, který se stal mým překladatelem. Vždy chvíli pozoroval dohadování mezi mnou a dospělými, pak už ho to nebalilo, vstal a řekl: „Tak už jí ten rohlík dejte!“ A byl klid.

Věřím, že mnoho z vás přesně ví, co vaše dítě chce. Já se přiznám, že z pouhého ukazování prstem někam do prostoru venku nebo z okna opravdu většinou nepoznám předmět zájmu. Když ale ukáže PTÁČEK, SVĚTLO (na lampu), AUTO…, tak mám jasno a Kubík má ohromnou radost, že mu rozumím a může se o daném předmětu/zvířeti dozvědět víc.

I když všem znakům a slovům (které používám) rozumí, znakuje si jen to, co chce/co ho baví/na co je připravený. Děti jsou zkrátka malé bytůstky s vlastním rozumem i prioritami.

Určitě se nevzdávejte a ukazujte (společně se slovy) všechno, co umíte. Třeba vás jednoho dne mile překvapí.

My jsme teď několik dní zavření doma s rýmou a kašlem, tak koukáme na pohádky a Kubík začal na konci pohádky sám znakovat NENÍ. „Ano, Kubíku, pohádka už skončila (HOTOVO), už NENÍ. Byla o PEJSKOVI a KOČIČCE, viď? Jak MYLI podlahu. Koukneme se JEŠTĚ, jak PEJSEK a KOČIČKA pekli DORT, dáme si oběd (HAM HAM) a půjdeme si na chvíli lehnout (SPÁT).“

I když v Česku znakování není úplně nejrozšířenější, tak se nemusíte bát, že jste v tom samy. Zkušenosti, radosti i obavy znakujících maminek a jejich dětí si můžete přečíst níže.

Publikováno 2. 4. 2022

Přechod od znaků ke slovům

Kubík (13 měsíců), i když to na něm není úplně vidět, je opravdu velký jedlík. Není tedy divu, že jeho prvními znaky bylo MLÉKO a JÍDLO.

Znak pro jídlo si upravil podle sebe na rychlejší variantu (mlaskání rtů) a poměrně brzy přešel na výraz HAM HAM. Protože je to zkrátka nejrychlejší a nemá čas nic ukazovat rukama. Chce prostě jíst HNED, když vidí jídlo (někdy, i když ho nevidí). Co, kdyby mu ho někdo náhodou odnesl, že? Jistota je prostě jistota.

Nemusela jsem tedy v podstatě nikdy hádat, že brečí nebo kňourá, protože má hlad. Dobré i jako vylučovací metoda. Když víte, že vaše dítě umí znakovat JÍDLO, PITÍ, PLÍNKA a nic z toho při breku neukazuje, tak problém bude asi jinde. Pokud umí i znak pro BOLÍ nebo SPÁNEK, tak máte většinou vyhráno úplně. Život bude snazší. Bez větší frustrace a pláče na obou stranách. Určitě taky znáte tu bezmoc, že už prostě nevíte, co to dítě může chtít. Vše jste vyzkoušeli, ale ono pořád pláče nebo se vzteká. Nejlepší je to třeba ve 2 hodiny ráno.

Vaše dítě ale nemá jen potřeby. Také pozoruje svět okolo sebe. Chce se učit nové věci. Znaky vám mohou pomoci objevit jeho zájmy. Když mluvíte o tom, co ho zajímá, víc vás vnímá a rozvíjí se rychleji jeho slovní zásoba.

Můžete si být jistí, že používání znaků je naprosto přirozené a přechod ke slovům také. Znakování je jen přechodná doba, než jsou jeho mluvidla připravena na řeč a on s vámi zatím chce/potřebuje komunikovat. Vaše slyšící dítě určitě nebude znakovat do dospělosti, většinou ani do nástupu do školky. Pokud tam není nějaký jiný problém, pak je třeba vyhledat odbornou pomoc.

Anička (3 roky) používá znaky pro své účely pouze, když jsou rodiče děsně nechápaví a nerozumí jejím slovům, když má plnou pusu a potřebuje mi nutně něco sdělit (JEŠTĚ PITÍ, VENKU se něco děje: troubí auto, hluk ze stavby, vrtulník/letadlo…), když je daleko a já ji neslyším, když je unavená nebo ji něco trápí/bolí…a teď také znakuje spolu se mnou na Kubíka.

Je to fajn, mít se fajn. Hlavně nezapomeňte, že každé dítě je jiné a má i jiný rytmus. Některé chodí v 10 měsících, jiné až po roce. A stejně je to se znaky a řečí.

Publikováno 25. 3. 2022